Return to Our School

Governors

The governors are responsible for the overall direction and effective management of the school, and for providing the best possible education for the pupils, whilst acting within the framework set by legislation. The Governing Body is therefore involved in formulating and setting policies and determining strategies. Governors are not however expected to take detailed decisions about the day-to-day running of the school. The Headteacher is responsible for the internal management and organisation of the school and its staff.

Wheatcroft governing body has up to 11 members: 3 elected parent governors, 1 elected staff governor, 1 governor appointed by the local education authority (LEA), 5 governors co-opted from the schools community and the Head Teacher.

Current Governors

Rachael Adler – Vice-chair
Peter Apostolos
Leon Brown
Gemma McLeod – Staff Governor
Simon Foster
Daniel Hewitt – Co-Opted Governor
Jan Myers
Debbie Miller – Head Teacher
Hayley Reader
Judith Sparks – Chair

Summary of Governors’ Responsibilities:

Current Governors:

Name of Governor Category of Governor Date of Appointment & Expiry Relevant Interests Attendance at FGB Meetings 20/21 Curriculum Subject Linked to
Rachael Adler Parent 04/12/2017-
03/12/2021
7/7
  • Science
  • MFL
  • Maths
  • KS2
Peter Apostolos Co-Opted 15/05/2019 –
07/05/2023
7/7
  • Health & Safety
  • Learning Outside the classroom
Leon Brown Co-Opted 02/2022-02/2026
Gemma Mcleod (nee Dienel) Staff 09/2020 –
09/2023
Paid employee 7/7
Simon Foster Parent 04/2021 –
04/2025
2/2
Daniel Hewitt Co-Opted 30/09/2020 –
29/09/2024
HCC Employee

Headteacher at another school

6/7
Jan Myers Co-Opted 02/02/2022-02/02/2026
Debbie Miller Headteacher Continual from 01/09/2017 Paid Employee 7/7
Hayley Reader Parent 04/2021 –
04/2025
2/2
Judith Sparks Co-opted 9/10/2019 –
8/10/2023
7/7

Past Governors:

Name of Governor Category of Governor Date of Appointment & Expiry Relevant Interests Attendance at FGB Meetings 20/21 Curriculum Subject Linked to
Angela Cox Community 16/03/2021 –
10/01/22
2/2
John Drewery Co-Opted 15/05/2019 –
07/2021
Husband of a member of staff 7/7
  • Humanities (History, Geography, RE)
  • KS1
Rebecca Gajewski Staff 06/2019 –
07/2020
Paid employee
Richard Houldsworth Parent 04/12/2017 –
13/09/2021
Father of pupils 6/7
  • Computing
  • KS1
David Suddick 2019 – 01/2021 3/4
  • Pupil Premium
  • PE inc Sports Premium
Jenny Turner Co-opted 01/01/2018 –
09/2020
  • Safeguarding
  • CLA
  • Foundation
  • Pupil Premium
Yvonne Wright Co-opted 15/09/2018 –
09/2020
Mother of pupil

Key:  FGB   = Full Governing Body

NOTE: All meetings are now Full Governing Body Meetings, which all Governors are required to attend . From time to time smaller Working Groups are set up to address specific issues and/or projects such as Rebranding, Major Building projects etc.

For more information about any of the current Governors, please follow the links on the right.

Reports from the Governors